nazwa dokumentu: Pisemna interpretacja wniosku ...

Witkowo, dnia 17 września 2013 r.

FNok.252.407.2013

PISEMNA INTERPRETACJA

Burmistrz Gminy i Miasta Witkowo, dziaÅ‚ajÄ…c na podstawie art. 14j par. 1 i 3 w zw. z art. 14 b, art. 14 c i art. 14 k par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) w zw. z art. 6 q w zw. z art. 2 ust. 1 pkt 4), art. 5 ust. 1, art. 6 h i 6m ustawy z dnia 13 wrzeÅ›nia 1996 r. o utrzymaniu w czystoÅ›ci i porzÄ…dku w gminach (Dz. U. 2012 r., poz. 391 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej …………………,

STWIERDZA

iż stanowisko wnioskodawcy, w odniesieniu do stanu faktycznego opisanego we wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej w zakresie tezy iż, „Spółdzielnia Mieszkaniowa …………………… utworzona w ….. r. na podstawie art. 44 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomoÅ›ciami rolnymi Skarbu PaÅ„stwa (Dz.U. z 2012 r. Nr 1187 t.j.) nie majÄ…ca charakteru spółdzielni mieszkaniowej, której celem jest administrowanie (zarzÄ…dzanie) budynkami, w których znajdujÄ… siÄ™ lokale mieszkalne stanowiÄ…ce odrÄ™bnÄ… wÅ‚asność (stanowiÄ…ce dotychczas wÅ‚asność Skarbu PaÅ„stwa – PaÅ„stwowego Gospodarstwa Rolnego), nie jest zobowiÄ…zana do zÅ‚ożenia deklaracji oraz uiszczania opÅ‚aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi” - jest nieprawidÅ‚owe.


UZASADNIENIE
Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu w czystości i porządku w gminach określa nie tylko zadania gminy związane z gospodarką odpadami, ale także obowiązki właścicieli nieruchomości od których odpady są odbierane.

Mimo wielu zmian wprowadzonych w związku z nowym systemem gospodarki odpadami komunalnymi definicja właściciela nieruchomości nie uległa zmianie. W myśl art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przez właścicieli nieruchomości rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. W dotychczasowym stanie prawnym do obowiązków właściciela nieruchomości należało zawarcie umowy na odbieranie odpadów komunalnych, z którego to obowiązku spółdzielnie jako właściciele nieruchomości się wywiązywały i nie kwestionowały dotąd swojego statusu właściciela nieruchomości w rozumieniu ustawy. Dotychczasowy obowiązek posiadania umowy na pozbywanie się odpadów komunalnych wytwarzanych na nieruchomości, zawartej z podmiotem uprawnionym do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, został zastąpiony obowiązkiem złożenia deklaracji i uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

PrzyjmujÄ…c zaÅ‚ożenie, że dane nieruchomoÅ›ci znajdujÄ… siÄ™ w zarzÄ…dzie jednostki organizacyjnej, jakÄ… jest Spółdzielnia Mieszkaniowa, uznać należy, iż podmiot ten uważany jest za wÅ‚aÅ›ciciela nieruchomoÅ›ci, – a w konsekwencji zobowiÄ…zany jest do zÅ‚ożenia stosownej deklaracji i uiszczenia opÅ‚aty. Zgodnie bowiem z art. 6m ust. 1 ustawy z dnia 13 wrzeÅ›nia 1996 r. o utrzymaniu czystoÅ›ci w gminach WÅ‚aÅ›ciciel nieruchomoÅ›ci jest obowiÄ…zany zÅ‚ożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklaracjÄ™ o wysokoÅ›ci opÅ‚aty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomoÅ›ci pierwszego mieszkaÅ„ca lub powstania na danej nieruchomoÅ›ci odpadów komunalnych.

Przedmiotowa interpretacja jest wydana wyłącznie w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny zawarty w treści wniosku.

POUCZENIE
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postÄ™powaniu przed sÄ…dami administracyjnymi skargÄ™ do Wojewódzkiego SÄ…du Administracyjnego wnosi siÄ™ po uprzednim wezwaniu na piÅ›mie organu, który wydaÅ‚ interpretacjÄ™, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedziaÅ‚ siÄ™ lub mógÅ‚ siÄ™ dowiedzieć o jej wydaniu – do usuniÄ™cia naruszenia prawa. Skarga powinna zostać wniesiona w dwóch egzemplarzach w terminie 30 dni od dnia dorÄ™czenia odpowiedzi na wezwanie do usuniÄ™cia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzieliÅ‚ odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania. SkargÄ™ wnosi siÄ™ za poÅ›rednictwem organu, którego dziaÅ‚anie lub bezczynność sÄ… przedmiotem skargi.

 
informacje wprowadziÅ‚:Tomasz Pluciñski
informacje wytworzył:Monika Roszkowiak
data dodania: 17 Września 2013
data modyfikacji: /
data wyworzenia: Monika Roszkowiak / 11 Października 2013